Když v ráji nepršelo…

„Chystám se do Anglie. V zájezdu je ještě jedno volné místo. Nepojedeš s námi?“ „Ani náhodou. Vždyť tam pořád prší a pro mlhu vůbec nic nevidíš.“

Tak tento vousatý a v podstatě nepravdivý mýtus se nám podařilo vyvrátit opět na přelomu dubna a května, kdy jsme s naší školou – SOŠ a SOU Třešť – vycestovali do Anglie, jak to ostatně činíme každý rok. Nejen že v Anglii zdaleka neprší tak často, jak se traduje, nejen že v Londýně už dávno nejsou neproniknutelné strašidelné mlhy, letos jako by se počasí doslova zbláznilo. Zatímco jsme sledovali na internetu, jak v Česku prší, je zima a na mnoha místech dokonce husté sněžení ochromilo dopravu, na jihozápadě Anglie – hrabství Cornwall, Devon a Somerset – jsme si užívali typicky jarního počasí, po ránu sice poměrně chladno, odpoledne příjemných deset stupňů. Za celý týden ani kapka deště!

A proč jsem použil parafrázi na známou Otčenáškovu knihu? Kromě známých destinací v tomto civilizací téměř nedotčeném koutě Anglie, jako jsou Land´s End, St. Michael´s Mount či Tintagel Castle nebo na severu národní park Exmoor, jsme skutečně navštívili Ráj, nebo-li Eden Project. Dva ohromné biomy – plastové „bubliny“ o rozměrech přibližně 100 x 200 m – vybudované v lokalitě bývalého kaolinového dolu nabízejí exkurzi jednak do tropického pralesa (se stejnou teplotou i vlhkostí vzduchu) a pak do oblasti s klimatem Středomoří, s tisíci květin a rostlin a dřevin typickými pro tato prostředí. Pro středoevropana skutečně nevšední zážitek.

Letos s námi do Albionu cestovalo kromě našich studentů i šest dospělých. Z dojmů, které mi sdělovali, jsem měl radost; zájezd dokonale vyvážený – historie, příroda, velkoměsta, moderní technologie a samozřejmě nezbytné nákupy – každý si přišel na své. Pochybnosti ohledně toho, že se v autobuse plném středoškoláků, nebudou cítit dobře, se naštěstí ukázaly jako neopodstatněné.

Nezbývá, než si přát, abychom mohli takto cestovat co nejdéle a hlavně, abychom měli v naší škole dostatek studentů, kterým bychom mohli tuto příležitost nabídnout.

Mgr. Lubomír Veselý
učitel angličtiny na SOŠ a SOU Třešť