Přes Cavern Club k měsíční krajině NP Burren
Jak už se stalo na naší škole tradicí, vyjeli jsme i letos koncem dubna na devítidenní zájezd směrem na Britské ostrovy. Tentokrát bylo naší cílovou zemí Irsko. Cesta je to opravdu dlouhá, pluli jsme čtyřmi trajekty a přes přejížděli autobusem celou Anglii, ale odměnou za to byla především úchvatná krajina, množství památek a samozřejmě nezbytné nákupy v centru velkoměst. Irové svou zemi velice milují, o čemž svědčí jedno z mnoha rčení: „Máš-li to štěstí, že ses narodil jako Ir, máš štěstí víc než dost.“
První zastávkou na smaragdový ostrov bylo anglické město Liverpool, proslavené hlavně vznikem legendární skupiny Beatles a pro fanoušky fotbalu samozřejmě nesmím zapomenout špičkový klub FC Liverpool. Navštívili jsme impozantní liverpoolskou katedrálu, pátou největší stavbu tohoto druhu na světě, nebo muzeum Beatles. Někteří si šli poslechnout do Cavern Clubu živou hudbu od Beatles, kde nesmrtelná čtyřka začala svou kariéru.
Trajektem z Holy Head jsme přepluli do Dublinu, hlavního města Irska, s nepřeberným množstvím památek v čele s katedrálou sv. Patricka, světoznámým pivovarem Guinness a samozřejmě bezpočtem pubů, z nichž se nepřetržitě line irská lidová hudba.
Glendalough, Rock of Cashel, Cliffs of Moher, Limerick, Kilkenny, starověký dolmen Poulnabrone jsou namátkou další místa, která jsme během našeho putování viděli. Všude vás pohltí a zahřeje na duši pohostinnost a srdečnost tamních lidí, takže nakonec zapomenete i na déšť, který vás může překvapit vždy a všude, což můžeme potvrdit z vlastní zkušenosti.
Svatý Patrick, patron Irů, vás provází na každém kroku, za ním někde poskakuje nezbedný zelený skřítek Leprechaun s jetelovým třílístkem v ruce a potměšilým úsměvem na tváři, kterému není žádná špatnost cizí, vše podbarveno tklivými tóny písně o Molly Malone. Irsko je zkrátka země, kterou se rozhodně vyplatí navštívit. Pokud se vám taková šance naskytne, nepromarněte ji.
Mgr. Lubomír Veselý
učitel angličtiny